19 CA STATE C'SHIPS - Tony Rotundo Media Group

RESULTS
BOYS
106 LBS 1st Richard Figueroa (Selma (CS)) TF Jack Gioffre (Buchanan (CS)), 18-3 5:47
3rd Andre Gonzales (Poway (SD)) DEC Brayden Abell (Oakdale (SJ)), 5-4
5th Zeth Romney (Chaminade (SS)) M FOR Fernando Barreto (Rowland (SS))
7th Devin Garcia (James Logan (NC)) DEC Yoshiya Funakoshi (West Torrance (SS)), 9-6

113 LBS
1st Tristan Lujan (Selma (CS)) DEC Carlos Negrete jr (Buchanan (CS)), 2-1
3rd Izzy Tubera (Pitman (SJ)) F Justin Mouritsen (Clovis (CS)), 2:35
5th Blake Fredrickson (Windsor (NC)) F Christian Cabuag (Monte Vista Christian (CC)), 0:43
7th Michael Bigler (Archbishop Riordan (CC)) M FOR Kavika Aholelei (Yorba Linda (SS))

120 LBS
1st Maximo Renteria (Buchanan (CS)) DEC Brandon Paulson (Clovis (CS)), 3-2
3rd Joey Cruz (Clovis North (CS)) DEC Antonio Lorenzo (St. John Bosco (SS)), 3-2
5th Richard Castro-sandoval (Santa Ynez (SS)) DEC Jacob Rivera (Selma (CS)), 7-1
7th Ethan Gould (Esperanza (SS)) F Carson Sauriol (Poway (SD)), 2:48

126 LBS
1st Aaron Nagao (Esperanza (SS)) DEC Christan Nunez (Bishop Amat (SS)), 8-2
3rd Jason Miranda (Poway (SD)) DEC Victor Jacinto (Gilroy (CC)), 6-4
5th Wayne Joint (Lemoore (CS)) M FOR Ryan Spangler (Sultana (SS))
7th Cole Reyes (Frontier (CS)) F Korey Mendoza (Yucaipa (SS)), 0:55

132 LBS
1st Kyle Parco (De La Salle (NC)) DEC Ryan Franco (Clovis North (CS)), 1-0
3rd Henry Porter (Oakdale (SJ)) DEC Giano Petrucelli (Clovis (CS)), 2-1
5th Jose Fernandez iii (Upper Lake (NC)) DEC Marcos Polanco (Bishop Amat (SS)), 4-2
7th Joshua Medina (Servite (SS)) DEC Brenden Johnson (Del Oro (SJ)), 9-6

138 LBS
1st Jesse Vasquez (Excelsior Charter (SS)) DEC Chase Saldate (Gilroy (CC)), 6-3
3rd Ryan Morphis (Frontier (CS)) DEC Jaden Le (Rancho Bernardo (SD)), 9-4
5th Tyler Deen (Buchanan (CS)) DEC Luciano Arroyo (Calvary Chapel (SS)), 7-2
7th Eli Blake (Del Oro (SJ)) F Teddy Okada (Servite (SS)), 1:29

145 LBS
1st Jaden Abas (Rancho Bernardo (SD)) DEC Cael Valencia (St. John Bosco (SS)), 8-7
3rd Dawson Sihavong (Bullard (CS)) DEC Joseph Martin (Buchanan (CS)), 4-0
5th Luka Wick (San Marino (SS)) DEC John Fox (Gilroy (CC)), 6-3
7th Jeff Ramsthaler (Ramona (SD)) DEC Jacob Hansen (Royal (SS)), 8-4

152 LBS
1st Sonny Santiago (St. John Bosco (SS)) DEC Tyler Badgett (Rancho Bernardo (SD)), 3-2 UTB
3rd Jace Luchau (Selma (CS)) DEC Aaron Gandara (Poway (SD)), 5-2
5th Jt Stinson (East Nicolaus (NS)) DEC Daniel Vizcarra (Gilroy (CC)), 6-1
7th Tyee Ducharme (Vacaville (SJ)) DEC Valor Buck (Servite (SS)), 4-2

160 LBS
1st Matthew Olguin (Buchanan (CS)) MD Noah Blake (Del Oro (SJ)), 8-0
3rd Max Wilner (Fountain Valley (SS)) MD Max Aguirre (Frontier (CS)), 11-3
5th Nicholas Zavala (Mission Oak (CS)) F Louis Rojas (St. John Bosco (SS)), 2:47
7th Nathan Villarreal (Gilroy (CC)) DEC Will Kloster (Lemoore (CS)), 3-0

170 LBS
1st Trey Munoz (Trabuco Hills (SS)) DEC Rocco Contino (Buchanan (CS)), 7-3
3rd Ryan Cosio (Temecula Valley (SS)) DEC Daniel Long (Dinuba (CS)), 3-0
5th Christian Rodriguez (Selma (CS)) DEC Mark Cardwell (Monache (CS)), 6-4 SV
7th Jarad Priest (Bakersfield (CS)) DEC Gabriel Martinez (Oakdale (SJ)), 8-6

182 LBS
1st Nathan Haas (St. John Bosco (SS)) DEC Jonovan Smith (Birmingham (LA)), 2-1
3rd Trent Tracy (Frontier (CS)) DEC Jack Kilner (Granada (NC)), 3-0
5th Tyler Gianakopulos (Clovis (CS)) F Joe Curtis (La Costa Canyon (SD)), 2:17
7th Malik Lewis (Franklin-EG (SJ)) DEC Javen Jovero (Rancho Bernardo (SD)), 9-6 TB2

195 LBS
1st Ryan Reyes (Gilroy (CC)) DEC Jadon Martin (Buchanan (CS)), 4-2
3rd Ben Gould (Valencia/Valencia (SS)) F Tristen Wilson (Servite (SS)), 4:41
5th Reagan Dahle (Big Valley (NS)) F Peter Ming (Elk Grove (SJ)), 1:00
7th Brandon Leon (Roosevelt (SS)) DEC Adrian Chavez (Liberty (NC)), 10-3

220 LBS
1st Jacob Good (Clovis (CS)) MD Mike Ruiz (Villa Park (SS)), 10-1
3rd Guillermo Escobedo (Bishop Amat (SS)) DEC Justin Darter (Bakersfield (CS)), 3-2
5th Kyle Richards (Folsom (SJ)) F Jacob Christensen (Durham (NS)), 1:20
7th Erich Osteen (Chaminade (SS)) DEC Kwabena Watson (Edison (CS)), 7-6

285 LBS
1st Michael Jeffus (Turlock (SJ)) DEC Nicholas Villarreal (Gilroy (CC)), 3-2
3rd Justin Ramos (Vista del Lago (SJ)) DEC Levi Markey (Del Campo (SJ)), 4-3
5th Cohle Feliciano (Fremont (CC)) DEC William Von goeben (Walnut (SS)), 7-4
7th Josiah Hill (Bakersfield (CS)) F Jacob Sartorio (Clayton Valley (NC)), 0:51

GIRLS

101 LBS
1st Cristelle Rodriguez (Buchanan (CS)) DEC Sofia Martinez (Ayala (SS)), 6-0
3rd Hailey Ward (Turlock (SJ)) F Mikayla Guevarra (Amador Valley (nc)), 4:57
5th Melissa Lee (Fremont (CC)) DEC Karen Salais (Calexico (SD)), 10-7
7th Chelsy Mendoza (Selma (CS)) M FOR Jacqueline Hernandez (Frontier (CS))

106 LBS
1st Leah Gaitan (Yucaipa (SS)) DEC Justine Barredo (Walnut (SS)), 1-0
3rd Adrienna Turner (Davis (SJ)) F Viviana Garcia (San Fernando (LA)), 2:44
5th Artemisia Matera (Albany (nc)) DEC Genesis Quirarte (Ridgeview (CS)), 7-6
7th Makayla Breceda (Norco (SS)) DEC Miranda Dibenedetto (Folsom (SJ)), 2-1

111 LBS
1st Jennifer Soto (Orland (SJ)) F Mikayla Vega (Escalon (SJ)), 1:39
3rd Aliyah Rollins (Birmingham (LA)) DEC Danielle Garcia (Corona (SS)), 1-0
5th Alexis Medina (Northview (SS)) DEC Valeree Ornelas (Clovis (CS)), 6-4
7th Maya Letona (Santa Cruz (CC)) DEC Riha Prasad (Santa Monica (SS)), 8-7

116 LBS
1st Monica Garcia (Norte Vista (SS)) F Desinee Lopez (Folsom (SJ)), 5:02
3rd Charlotte Kouyoumtjian (Monache (CS)) F Rebecca Drown (Norco (SS)), 1:13
5th Alisha Narvaez (Arroyo (nc)) F Kaiani Kenney (Durham (SJ)), 2:59
7th Heavynne Jerez (Westminster (SS)) DEC Juliana Cubias (Aliso Niguel (SS)), 5-1

121 LBS
1st Adriana Lopez (Upper Lake (NC)) DEC Ashley Venagas (Mt Whitney (CS)), 9-5
3rd Evelyn Calhoon (Menlo Atherton (CC)) DEC Melanie Mendoza (Selma (CS)), 5-1
5th Katie Gomez (Birmingham (LA)) DEC Cora Johnson-woessner (La Costa Canyon (SD)), 6-1
7th Samantha Barragan (Hemet (SS)) MD Kameron Sudol (Yorba Linda (SS)), 13-4

126 LBS
1st Cindy Zepeda (Palm Springs (SS)) DEC Kelly Escamilla (California (SS)), 3-2
3rd Emily Se (Oak Ridge (SJ)) DEC Niya Gaines (Bear Creek (SJ)), 5-3
5th Nile Jernigan (Cerritos (SS)) DEC Angie Bautista (Menlo Atherton (CC)), 6-3
7th Dyanna Gutierrez (Armijo (SJ)) DEC Natalia Urbas (Albany (nc)), 5-2

131 LBS
1st Cheyenne Bowman (Rowland (SS)) F Mary Lopez (Liberty (NC)), 5:44
3rd Tiera Jimerson (Northview (SS)) DEC Adaugo Nwachukwu (Silver Creek (CC)), 4-1 TB2
5th Mikaela Contreras (El Camino (CC)) DEC Athena Willden (Oak Hills (SS)), 6-4 SV
7th Phonisha Pruitt (Lincoln (SD)) MD Emily Alderman (Bella Vista (SJ)), 9-1

137 LBS
1st Dalia Garibay (Freedom (NC)) F Aine Drury (Westminster (SS)), 4:56
3rd Faalia Martinez (Oakdale (SJ)) DEC Joanna Qiu (Albany (nc)), 4-2
5th Sophie Muse (McClatchy (SJ)) F Anahi Moreno (Mt Whitney (CS)), 3:28
7th Hazel Sunnarborg (Morro Bay (CS)) DEC Sydney Barrios (San Pedro (LA)), 6-4 SV

143 LBS
1st Lillian Freitas (Pitman (SJ)) F Gianna Anaya (San Fernando (LA)), 0:54
3rd Francesca Lopresti (Albany (nc)) F Samantha Utter (Maria Carrillo (nc)), 1:32
5th Juliana Bricarello (Beaumont (SS)) MD Gracie Goldsmith-ding (Argonaut (SJ)), 11-2
7th Maicie Lockyer (Del Oro (SJ)) DEC Paola Sanabria (Silverado (SS)), 3-0

150 LBS
1st Amit Elor (College Park (NC)) F Maddie Konopka (La Costa Canyon (SD)), 0:29
3rd Melanie Bacher (Norte Vista (SS)) F Shareni Donis (South (CS)), 2:42
5th Michelle Kamyshin (River City (SJ)) F Hannah Ricioli (El Molino (nc)), 3:33
7th Cheyenne Williams (Eleanor Roosevelt (SS)) F Jazmin Segura (Tustin (SS)), 3:25

160 LBS
1st Yelena Makoyed (Bella Vista (SJ)) DEC Ariana Pereira (Newark Memorial (nc)), 13-6
3rd Jerzie Estrada (Birmingham (LA)) F Tia Barfield (Bishop Union (CS)), 3:00
5th Chamira Cooper (Cerritos (SS)) M FOR Alexa Garcia (Sierra (SJ))
7th Abby Ericson (Menlo Atherton (CC)) F Ehireme Ohens (Stockdale (CS)), 1:41

170 LBS
1st Alia Abushi (Arroyo (nc)) DEC Adelina Parra (San Fernando (LA)), 2-1
3rd Baoanh Duncan (Clovis (CS)) DEC Liliana Vergara (Gregori (SJ)), 6-0
5th Amara Devericks (Corona (SS)) DEC America Lopez (Valencia/V (SS)), 3-1
7th Xanaysis Real (McLane (CS)) DEC Vianeth Jimenez (Birmingham (LA)), 3-1 SV

189 LBS
1st Folashade Akinola (Menlo Atherton (CC)) F Jasmin Clarke (Kelseyville (NC)), 4:38
3rd Juliannah Bolli (Silver Creek (CC)) DEC Joanna Hendricks (Beaumont (SS)), 3-2
5th Angela Buenrrostro (Monroe (LA)) M FOR Melissa Moreno (Beckman (SS))
7th Aracely Rendon-gomez (Eureka (nc)) DEC Madlyne Navarro (El Camino (SD)), 4-3

235 LBS
1st Tavi Heidelberg (McClatchy (SJ)) MD Cristina Santoyo (Monroe (LA)), 10-1
3rd Tagivale Vaifale (Pacheco (SJ)) F Sierra Adams-gregory (Lakewood (SS)), 1:25
5th Lillian Mccoy (Casa Grande (NC)) F Isela Mendez (Northview (SS)), 1:59
7th Ciara Boyd (San Dimas (SS)) FOR Jasmine Guerrero (Del Oro (SJ))GIRLS

All photographs herein © 2018 Tony Rotundo/WrestlersAreWarriors.com. Use by permission only. 

Powered by SmugMug Log In