20 NAPA VALLEY CLASSIC (GIRLS) - Tony Rotundo Media Group

Top 20 Team Scores
1 Orland High School 129.5
2 James Logan High School 116.0
3 Gilroy High School 109.5
4 Menlo Atherton High School 102.0
5 Elk Grove 99.5
6 Castro Valley High school 97.0
7 Newark Memorial High School 94.0
8 Albany High School 93.5
9 Del Oro High school 85.5
10 Fremont High School 84.0
11 Half Moon Bay High School 81.0
12 Benicia High School 76.0
13 Hillcrest High School 75.0
13 Selma High School 75.0
13 Tokay High School 75.0
16 Silver Creek 73.5
16 Yuba City High School 73.5
18 Cerritos High School 71.0
19 Durham 65.0
20 Golden Valley High School 64.0

Individual Results by Weight
101lbs
1st Place - Paige morales of Central High School
2nd Place - Mikayla Guevarra of Amador Valley High School
3rd Place - Lizette Rodriguez of James Logan High School
4th Place - Hailey Ward of Turlock High School
5th Place - Melissa Lee of Fremont High School
6th Place - Jacqueline Hernandez of Frontier High School
7th Place - Kelalani Tumale of Silver Creek
8th Place - Joanna Li of Lowell High School
1st Place Match Paige morales (Central High School) 20-0, Fr. over Mikayla Guevarra (Amador Valley High School) 20-3, Sr. (Fall 2:00)
3rd Place Match Lizette Rodriguez (James Logan High School) 5-1, Sr. over Hailey Ward (Turlock High School) 19-4, Sr. (Dec 7-1)
5th Place Match Melissa Lee (Fremont High School) 5-2, Sr. over Jacqueline Hernandez (Frontier High School) 12-7, So. (Fall 2:54)
7th Place Match Kelalani Tumale (Silver Creek) 18-6, Fr. over Joanna Li (Lowell High School) 5-3, Jr. (MD 12-2)

106lbs
1st Place - Alyssa Valdivia of Frontier High School
2nd Place - Carmen Perez of Windsor
3rd Place - VALERIE GLENN of Gilroy High School
4th Place - Greta Gustafson of Santa Cruz High School
5th Place - Liv Villanueva of Northgate High School
6th Place - Marisol Rodriguez of James Logan High School
7th Place - Valeria Ahumada of Oakland Technical High School
8th Place - Lorretta Lopez of Elk Grove
1st Place Match Alyssa Valdivia (Frontier High School) 17-0, Jr. over Carmen Perez (Windsor) 21-4, So. (MD 15-3)
3rd Place Match VALERIE GLENN (Gilroy High School) 6-1, Fr. over Greta Gustafson (Santa Cruz High School) 20-4, Jr. (Dec 4-0)
5th Place Match Liv Villanueva (Northgate High School) 19-8, Sr. over Marisol Rodriguez (James Logan High School) 3-3, So. (Fall 2:20)
7th Place Match Valeria Ahumada (Oakland Technical High School) 19-6, So. over Lorretta Lopez (Elk Grove) 3-3, Fr. (Inj. 0:00)

111lbs
1st Place - Cristelle Rodriguez of Buchanan High School
2nd Place - Adrienna Turner of Davis High School
3rd Place - Lillian Avalos of Pitman High School
4th Place - Valeree Ornelas of Clovis High School
5th Place - Sarah Null of Elk Grove
6th Place - Niah Ledesma of Hillcrest High School
7th Place - Mia Bonotan of Benicia High School
8th Place - Samira Mason of Tokay High School
1st Place Match cristelle Rodriguez (Buchanan High School) 15-0, So. over Adrienna Turner (Davis High School) 28-3, Fr. (Fall 4:32)
3rd Place Match Lillian Avalos (Pitman High School) 6-1, . over Valeree Ornelas (Clovis High School) 15-2, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match Sarah Null (Elk Grove) 6-2, Fr. over Niah Ledesma (Hillcrest High School) 30-7, Sr. (Fall 5:21)
7th Place Match Mia Bonotan (Benicia High School) 22-4, Sr. over Samira Mason (Tokay High School) 23-5, Jr. (Fall 2:42)

116lbs 
1st Place - Monica Garcia of Hillcrest High School
2nd Place - Elena Ivaldi of Del Oro High school
3rd Place - Desinee Lopez of Folsom High School
4th Place - Kai Kennney of Durham
5th Place - KAELYN SIASON of Everett Alvarez
6th Place - Carmella Foley of James Logan High School
7th Place - Artemisia Matera of Head- Royce High School
8th Place - Viviana Ojeda of Lowell High School
1st Place Match Monica Garcia (Hillcrest High School) 8-0, Sr. over Elena Ivaldi (Del Oro High school) 23-1, Fr. (Fall 1:43)
3rd Place Match Desinee Lopez (Folsom High School) 5-1, Sr. over Kai Kennney (Durham) 20-3, Sr. (Dec 3-2)
5th Place Match KAELYN SIASON (Everett Alvarez) 20-3, Sr. over Carmella Foley (James Logan High School) 5-3, Fr. (Fall 4:13)
7th Place Match Artemisia Matera (Head- Royce High School) 5-2, Jr. over Viviana Ojeda (Lowell High School) 5-3, Jr. (Inj. 0:00)

121lbs 
1st Place - Jennifer Soto of Orland High School
2nd Place - Melanie Mendoza of Selma High School
3rd Place - Katie Gomez of Birmingham Community Charter
4th Place - Janida Garcia of Lathrop High School
5th Place - Tehya Ledesma of Hillcrest High School
6th Place - Katie Ward of McQueen
7th Place - Mikaela Troche of Newark Memorial High School
8th Place - Katherine Nguyen of Evergreen Valley High School
1st Place Match Jennifer Soto (Orland High School) 5-0, So. over Melanie Mendoza (Selma High School) 12-1, Sr. (Dec 2-0)
3rd Place Match Katie Gomez (Birmingham Community Charter) 31-1, So. over Janida Garcia (Lathrop High School) 20-4, Fr. (MD 9-0)
5th Place Match Tehya Ledesma (Hillcrest High School) 24-6, So. over Katie Ward (McQueen) 19-5, Fr. (Inj. 0:00)
7th Place Match Mikaela Troche (Newark Memorial High School) 23-7, Jr. over Katherine Nguyen (Evergreen Valley High School) 3-3, Sr. (Fall 2:14)

126lbs 
1st Place - Maya Letona of Santa Cruz High School
2nd Place - Alisha Narvaez of James Logan High School
3rd Place - Madison Fonseca of Orland High School
4th Place - Grace Hodge of Clayton Valley Charter High School
5th Place - Amedee Garcia of Yuba City High School
6th Place - kameron sudol of Esperanza
7th Place - Yasmine Scherer of North High
8th Place - Tamsin Urbas of Albany High School
1st Place Match Maya Letona (Santa Cruz High School) 25-2, Sr. over Alisha Narvaez (James Logan High School) 4-1, Sr. (Dec 5-1)
3rd Place Match Madison Fonseca (Orland High School) 5-1, Sr. over Grace Hodge (Clayton Valley Charter High School) 18-4, Jr. (Dec 4-0)
5th Place Match Amedee Garcia (Yuba City High School) 27-7, So. over kameron sudol (Esperanza) 7-4, Sr. (For.)
7th Place Match Yasmine Scherer (North High) 10-2, So. over Tamsin Urbas (Albany High School) 27-12, Jr. (Fall 1:16)

131lbs
1st Place - Adaugo Nwachukwu of Silver Creek
2nd Place - Joanna Qiu of Albany High School
3rd Place - Anna Smith of Menlo Atherton High School
4th Place - Leilani Martinez of Central Catholic High School
5th Place - Nile Jernigan of Cerritos High School
6th Place - Ximena Pulido of Livermore
7th Place - Mari Johns of Las Lomas High School
8th Place - Shawntel Copple of Las Plumas
1st Place Match Adaugo Nwachukwu (Silver Creek) 22-0, Jr. over Joanna Qiu (Albany High School) 33-3, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match Anna Smith (Menlo Atherton High School) 5-1, Sr. over Leilani Martinez (Central Catholic High School) 11-4, Sr. (Dec 2-0)
5th Place Match Nile Jernigan (Cerritos High School) 10-3, Jr. over Ximena Pulido (Livermore) 24-7, Jr. (Fall 2:38)
7th Place Match Mari Johns (Las Lomas High School) 12-5, . over Shawntel Copple (Las Plumas) 5-3, . (For.)

137lbs
1st Place - Savannah Gomez of Brawley Union High School
2nd Place - Emily Alderman of Bella Vista High School
3rd Place - Aliana Lefotu of Golden Valley High School
4th Place - Megan Stottsberry of Orland High School
5th Place - Amber Plasencia of Madison High School
6th Place - Beyonce Garcia of James Logan High School
7th Place - Leilani Frazer of Vintage
8th Place - Amanda Beall of Nevada Union
1st Place Match Savannah Gomez (Brawley Union High School) 20-1, Fr. over Emily Alderman (Bella Vista High Schol) 4-1, Sr. (TF-1.5 6:00 (16-1))
3rd Place Match Aliana Lefotu (Golden Valley High School) 7-1, Jr. over Megan Stottsberry (Orland High School) 8-2, Fr. (Fall 1:43)
5th Place Match Amber Plasencia (Madison High School) 11-5, Sr. over Beyonce Garcia (James Logan High School) 3-3, Sr. (Dec 3-2)
7th Place Match Leilani Frazer (Vintage) 5-2, So. over Amanda Beall (Nevada Union) 18-10, Jr. (Fall 5:00)

143lbs
1st Place - EMMILY PATNEAUD of Gilroy High School
2nd Place - Ananya Phonchana-Johnson of Reed
3rd Place - Annie Hua of Fremont High School
4th Place - Taydem Khamjoi of Cesar Chavez High School
5th Place - Courtney Michalowski of Castro Valley High school
6th Place - Audrey Chavez of Golden Valley High School
7th Place - Arora Vieira of Casa Grande High School
8th Place - Vanessa gutierrez of Lincoln SJ
1st Place Match EMMILY PATNEAUD (Gilroy High School) 5-0, Sr. over Ananya Phonchana-Johnson (Reed) 4-1, Jr. (Dec 8-4)
3rd Place Match Annie Hua (Fremont High School) 5-1, Jr. over Taydem Khamjoi (Cesar Chavez High School) 18-6, Fr. (Fall 0:31)
5th Place Match Courtney Michalowski (Castro Valley High school) 16-9, So. over Audrey Chavez (Golden Valley High School) 5-3, Fr. (Dec 5-2)
7th Place Match Arora Vieira (Casa Grande High School) 16-7, Sr. over Vanessa gutierrez (Lincoln SJ) 15-7, So. (Fall 1:51)

150lbs
1st Place - Hannah Ricioli of El Molino High School
2nd Place - Chrissy Wallace of Selma High School
3rd Place - Annabel Garcia of Fremont High School
4th Place - Olivia Ott of Castro Valley High school
5th Place - Lindsey Patrick of Shasta
6th Place - Sarah Skotnicki of Nevada Union
7th Place - Salana Camacho of Beyer High School
8th Place - Jasmin Fernandez of Birmingham Community Charter
1st Place Match Hannah Ricioli (El Molino High School) 5-0, Jr. over Chrissy Wallace (Selma High School) 16-3, Sr. (Fall 1:48)
3rd Place Match Annabel Garcia (Fremont High School) 7-1, Jr. over Olivia Ott (Castro Valley High school) 19-7, Sr. (Fall 3:15)
5th Place Match Lindsey Patrick (Shasta) 16-5, Jr. over Sarah Skotnicki (Nevada Union) 16-9, Sr. (Inj. 0:00)
7th Place Match Salana Camacho (Beyer High School) 14-4, Fr. over Jasmin Fernandez (Birmingham Community Charter) 5-3, . (Dec 2-0)

160lbs
1st Place - Francesca LoPresti of Albany High School
2nd Place - Ariana Pereira of Newark Memorial High School
3rd Place - Michelle Kamyshin of River City
4th Place - Haley Gumpfer of Casa Roble High School
5th Place - Layla Donahoe of Dana Hills High School
6th Place - Tiyanna Leal of Durham
7th Place - Bianca Pesole of Elk Grove
8th Place - Brianna Abrica of Arroyo High School
1st Place Match Francesca LoPresti (Albany High School) 32-1, Sr. over Ariana Pereira (Newark Memorial High School) 26-1, Sr. (Dec 10-4)
3rd Place Match Michelle Kamyshin (River City) 5-1, Sr. over Haley Gumpfer (Casa Roble High School) 24-4, So. (Fall 2:46)
5th Place Match Layla Donahoe (Dana Hills High School) 5-2, . over Tiyanna Leal (Durham) 11-5, Sr. (For.)
7th Place Match Bianca Pesole (Elk Grove) 5-2, Fr. over Brianna Abrica (Arroyo High School) 12-7, Jr. (Dec 8-4)

170lbs
1st Place - Katja Osteen of Royal High School
2nd Place - BaoAhn Perez-Duncan of Clovis High School
3rd Place - Valerie Osborne of Oakdale
4th Place - Samantha Calkins of Liberty High School
5th Place - ERIKA PEREZ of Salinas
6th Place - Hannah Hendrickson of Menlo Atherton High School
7th Place - Winifred Namosimalua of Antelope High School
8th Place - Lily El-Masri of San Marin
1st Place Match Katja Osteen (Royal High School) 13-0, Jr. over BaoAhn Perez-Duncan (Clovis High School) 12-1, So. (Dec 6-2)
3rd Place Match Valerie Osborne (Oakdale) 22-2, Sr. over Samantha Calkins (Liberty High School) 22-3, So. (Fall 4:34)
5th Place Match ERIKA PEREZ (Salinas) 6-2, Sr. over Hannah Hendrickson (Menlo Atherton High School) 5-3, Jr. (Inj. 3:00)
7th Place Match Winifred Namosimalua (Antelope High School) 17-6, Jr. over Lily El-Masri (San Marin) 12-4, So. (Inj. 0:00)

189lbs
1st Place - Alexa Garcia of Sierra High School
2nd Place - Hollie Espinoza of Rancho Cotate
3rd Place - Juliannah Bolli of Silver Creek
4th Place - Aracely Rendon-Gomez of Eureka High School
5th Place - Ruby Joseph of Cardinal Newman High School
6th Place - Kaycee Fitero of Cerritos High School
7th Place - Angelina Sanchez of Central Valley High School
8th Place - Abby Veske of Del Oro High school
1st Place Match Alexa Garcia (Sierra High School) 23-1, Sr. over Hollie Espinoza (Rancho Cotate) 17-6, Jr. (Dec 5-2)
3rd Place Match Juliannah Bolli (Silver Creek) 21-1, Sr. over Aracely Rendon-Gomez (Eureka High School) 22-3, Sr. (Fall 1:46)
5th Place Match Ruby Joseph (Cardinal Newman High School) 15-3, So. over Kaycee Fitero (Cerritos High School) 10-5, Sr. (Dec 12-5)
7th Place Match Angelina Sanchez (Central Valley High School) 14-6, Jr. over Abby Veske (Del Oro High school) 3-3, So. (Fall 0:52)

235lbs
1st Place - Lilly McCoy of Casa Grande High School
2nd Place - Rebeca Camacho of Cerritos High School
3rd Place - Annika Miles of Elk Grove
4th Place - Nyla Thitphaneth of Orland High School
5th Place - Savannah Sepulveda of San Benito High School
6th Place - Olivia Smith of Antelope High School
7th Place - Amina Rateb of Angelo Rodriguez High School
8th Place - Samantha Espinoza of Central Valley High School
1st Place Match Lilly McCoy (Casa Grande High School) 5-0, Sr. over Rebeca Camacho (Cerritos High School) 10-1, Sr. (Fall 0:31)
3rd Place Match Annika Miles (Elk Grove) 4-1, So. over Nyla Thitphaneth (Orland High School) 3-2, Sr. (Fall 4:37)
5th Place Match Savannah Sepulveda (San Benito High School) 19-5, Sr. over Olivia Smith (Antelope High School) 10-4, Sr. (Dec 8-2)
7th Place Match Amina Rateb (Angelo Rodriguez High School) 5-2, Jr. over Samantha Espinoza (Central Valley High School) 15-6, Jr. (Fall 4:48)

All photographs herein © 2007-2019 Tony Rotundo/WrestlersAreWarriors.com, LLC. Use by permission only. 

Powered by SmugMug Log In