2013 CIF Wrestling Championships
Rabobank Arena, Bakersfield, CA
BRACKETS

Team Scores
1. Clovis 174
2. Poway 109.5
3. Vacaville 97
4. Saint John Bosco 95
5. Santiago 86.5
6. Bakersfield 78.5
7. Porterville 73
8. Buchanan 70.5
8. Lemoore 70.5
10. Clovis West 69
11. Gilroy 68
12. Wasco 51 1
3. Frontier 50
14. Folsom 49
15. Bloomington 48

Individual Results
106 Results
1st Place – Adrian Camposano of Central (cs)
2nd Place – Gionn Peralta of Vacaville (sj)
3rd Place – Vincente Elizalde of Brawley (sd)
4th Place – Tommy Espinoza of Otay Ranch (sd)
5th Place – Durbin Lloren of Buchanan (cs)
6th Place – Perez Perez of Windsor (nc)
7th Place – Tirso Lara of Poway (sd)
8th Place – Nico Colunga of Oakdale (sj)
1st Place Match Adrian Camposano (Central (cs)) 5-0, Jr. over Gionn Peralta (Vacaville (sj)) 5-1, Jr. (Dec 11-10).
3rd Place Match Vincente Elizalde (Brawley (sd)) 7-1, Jr. over Tommy Espinoza (Otay Ranch (sd)) 5-2, Sr. (Dec 5-3).
5th Place Match Durbin Lloren (Buchanan (cs)) 4-2, Fr. over Perez Perez (Windsor (nc)) 3-3, Jr. (Dec 3-2).
7th Place Match Tirso Lara (Poway (sd)) 5-2, Sr. over Nico Colunga (Oakdale (sj)) 4-3, So. (Pin 1:47).

113 Results
1st Place – Israel Saavedra of Modesto (sj)
2nd Place – Sean Williams of Lemoore (cs)
3rd Place – Zahid Valencia of St. John Bosco (ss)
4th Place – Khristian Olivas of Clovis (cs)
5th Place – Sergio Mendez of San Fernando (la)
6th Place – Isaiah Hokit of Wasco (cs)
7th Place – Roy Galvan of La Quinta (ss)
8th Place – Joey Vigil of Heritage (nc)
1st Place Match Israel Saavedra (Modesto (sj)) 6-0, Fr. over Sean Williams (Lemoore (cs)) 5-1, Sr. (SV-1 3-5).
3rd Place Match Zahid Valencia (St. John Bosco (ss)) 5-1, So. over Khristian Olivas (Clovis (cs)) 6-2, So. (Maj 13-4).
5th Place Match Sergio Mendez (San Fernando (la)) 6-2, Sr. over Isaiah Hokit (Wasco (cs)) 3-3, So. (Dec 4-1).
7th Place Match Roy Galvan (La Quinta (ss)) 5-2, Jr. over Joey Vigil (Heritage (nc)) 3-3, Sr. (Dec 5-4).

120 Results
1st Place – Mason Pengilly of Porterville (cs)
2nd Place – Isaiah Locsin of Live Oak (cc)
3rd Place – Jonas Gaytan of Clovis (cs)
4th Place – Jordan Gurrola of North Torrance (ss)
5th Place – Julian Flores of San Marino (ss)
6th Place – Daniel Ruiz of Madera (cs)
7th Place – Micah Perez of Central Union (sd)
8th Place – Arnulfo Olea of Exeter (cs)
1st Place Match Mason Pengilly (Porterville (cs)) 6-0, Jr. over Isaiah Locsin (Live Oak (cc)) 5-1, Jr. (SV-1 5-3).
3rd Place Match Jonas Gaytan (Clovis (cs)) 6-1, Sr. over Jordan Gurrola (North Torrance (ss)) 5-2, Sr. (Dec 3-2).
5th Place Match Julian Flores (San Marino (ss)) 4-2, Fr. over Daniel Ruiz (Madera (cs)) 6-3, Jr. (Dec 11-4).
7th Place Match Micah Perez (Central Union (sd)) 5-2, Sr. over Arnulfo Olea (Exeter (cs)) 4-3, Sr. (Dec 10-3).

126 Results
1st Place – Johnny Parada of San Fernando (la) 2nd Place – Wyatt Wyckoff of Paradise (ns) 3rd Place – Michael Knoblauch of Clovis West (cs)
4th Place – Justin Thomas of Santiago/Cor (ss)
5th Place – Victor Trujillo of Bella Vista (sj)
6th Place – Artemio Flores of James Logan (nc)
7th Place – Vincent Gomez of Frontier (cs)
8th Place – Jesse Calderon of La Quinta (ss)
1st Place Match Johnny Parada (San Fernando (la)) 5-0, Jr. over Wyatt Wyckoff (Paradise (ns)) 4-1, So. (Dec 13-6).
3rd Place Match Michael Knoblauch (Clovis West (cs)) 5-1, Jr. over Justin Thomas (Santiago/Cor (ss)) 5-2, Fr. (Pin 4:23).
5th Place Match Victor Trujillo (Bella Vista (sj)) 7-2, Sr. over Artemio Flores (James Logan (nc)) 3-3, Sr. (Dec 8-5).
7th Place Match Vincent Gomez (Frontier (cs)) 6-2, Sr. over Jesse Calderon (La Quinta (ss)) 3-3, Sr. (Pin 2:57).

132 Results
1st Place – Aaron Pico of St. John Bosco (ss)
2nd Place – Paul Fox of Gilroy (cc)
3rd Place – Javier Gasca of Kingsburg (cs)
4th Place – Ali Naser of El Camino Real (la)
5th Place – Ralph Tovar of Poway (sd)
6th Place – Austin Solari of Liberty (nc)
7th Place – Abel Contreras of Porterville (cs)
8th Place – Isaac Bertalotto of Turlock (sj)
1st Place Match Aaron Pico (St. John Bosco (ss)) 5-0, Fr. over Paul Fox (Gilroy (cc)) 5-1, Jr. (Maj 14-4).
3rd Place Match Javier Gasca (Kingsburg (cs)) 6-1, Sr. over Ali Naser (El Camino Real (la)) 5-2, Sr. (Dec 5-0).
5th Place Match Ralph Tovar (Poway (sd)) 5-2, So. over Austin Solari (Liberty (nc)) 4-3, Sr. (Dec 5-0).
7th Place Match Abel Contreras (Porterville (cs)) 4-2, Jr. over Isaac Bertalotto (Turlock (sj)) 5-3, So. (Dec 9-2).

138 Results
1st Place – Nikko Villarreal of Gilroy (cc)
2nd Place – Elijah Davis of Riordan (cc)
3rd Place – Martin Sandoval of Porterville (cs)
4th Place – Terrill Siedener of Beaumont (ss)
5th Place – Michael Sill of Walnut (ss)
6th Place – Mike Longo of Santiago/Cor (ss)
7th Place – Chris Garcia of Clovis West (cs)
8th Place – Nolan Kistler of Ml King (ss)
1st Place Match Nikko Villarreal (Gilroy (cc)) 6-0, Jr. over Elijah Davis (Riordan (cc)) 4-1, Sr. (Dec 3-1).
3rd Place Match Martin Sandoval (Porterville (cs)) 6-1, Sr. over Terrill Siedener (Beaumont (ss)) 6-2, Sr. (Dec 8-4).
5th Place Match Michael Sill (Walnut (ss)) 5-2, Sr. over Mike Longo (Santiago/Cor (ss)) 3-3, Jr. (Dec 7-3).
7th Place Match Chris Garcia (Clovis West (cs)) 6-2, Jr. over Nolan Kistler (Ml King (ss)) 5-3, Jr. (Dec 9-2).

145 Results
1st Place – Christian Pagdilao of Santiago/Cor (ss)
2nd Place – Anthony Valencia of St. John Bosco (ss)
3rd Place – Victor Lopez of Poway (sd)
4th Place – Zac Contreras of Riordan (cc)
5th Place – Jason Ladd of Clovis (cs)
6th Place – Lorenzo De la riva of Folsom (sj)
7th Place – Kevan Garcia of Paso Robles (ss)
8th Place – Andrew Fierro of Bakersfield (cs)
1st Place Match Christian Pagdilao (Santiago/Cor (ss)) 6-0, Sr. over Anthony Valencia (St. John Bosco (ss)) 4-1, So. (Dec 5-3).
3rd Place Match Victor Lopez (Poway (sd)) 5-1, Sr. over Zac Contreras (Riordan (cc)) 5-2, Sr. (Dec 4-0).
5th Place Match Jason Ladd (Clovis (cs)) 5-2, Sr. over Lorenzo De la riva (Folsom (sj)) 4-3, So. (Dec 8-5).
7th Place Match Kevan Garcia (Paso Robles (ss)) 6-2, Sr. over Andrew Fierro (Bakersfield (cs)) 3-3, Sr. (Dec 5-2).

152 Results
1st Place – Luke Wilson of Righetti (ss)
2nd Place – Shayne Tucker of Bella Vista (sj)
3rd Place – Kyle Perrault of Clovis East (cs)
4th Place – Coleman Hammond of Bakersfield (cs)
5th Place – Alexander Graves of San Marcos (sd)
6th Place – Blayne Briceno of Crespi (ss)
7th Place – Aaron Negrette of Calvary Chapel/Sa (ss)
8th Place – Andrew Simmons of Highland (ss)
1st Place Match Luke Wilson (Righetti (ss)) 5-0, Sr. over Shayne Tucker (Bella Vista (sj)) 4-1, Sr. (Dec 7-3).
3rd Place Match Kyle Perrault (Clovis East (cs)) 6-1, Sr. over Coleman Hammond (Bakersfield (cs)) 4-2, Sr. (OT 7-3).
5th Place Match Alexander Graves (San Marcos (sd)) 7-2, Jr. over Blayne Briceno (Crespi (ss)) 5-3, Sr. (Dec 9-3).
7th Place Match Aaron Negrette (Calvary Chapel/Sa (ss)) 6-2, Jr. over Andrew Simmons (Highland (ss)) 3-3, Sr. (Dec 11-9).

160 Results
1st Place – Isaiah Martinez of Lemoore (cs)
2nd Place – Nicholas Fiegener of Folsom (sj)
3rd Place – Ray Lomas of Central Catholic (sj)
4th Place – Bradley Christensen of Chaparral (ss)
5th Place – Hunter Hodges of Bakersfield (cs)
6th Place – Colin Navickas of Marina (ss)
7th Place – Justin Brown of Calaveras (sj)
8th Place – Freddie Garcia of Santiago/Cor (ss)
1st Place Match Isaiah Martinez (Lemoore (cs)) 5-0, Sr. over Nicholas Fiegener (Folsom (sj)) 5-1, Jr. (Pin 5:18).
3rd Place Match Ray Lomas (Central Catholic (sj)) 5-1, Sr. over Bradley Christensen (Chaparral (ss)) 4-2, Sr. (Dec 6-0).
5th Place Match Hunter Hodges (Bakersfield (cs)) 5-2, Sr. over Colin Navickas (Marina (ss)) 4-3, Sr. (Dec 4-3).
7th Place Match Justin Brown (Calaveras (sj)) 6-2, Sr. over Freddie Garcia (Santiago/Cor (ss)) 4-3, Jr. (Dec 7-4).

170 Results
1st Place – Peter Santos of Oakmont (sj)
2nd Place – Corey Griego of Sultana (ss)
3rd Place – Steve Cervantes of Poway (sd)
4th Place – Bryce Martin of Bakersfield (cs)
5th Place – Jovan Villalobos of Alisal (cc)
6th Place – Alec Gamboa of Madera (cs)
7th Place – Harlan Kistler of Ml King (ss)
8th Place – Bryan Salinas of Northview (ss)
1st Place Match Peter Santos (Oakmont (sj)) 5-0, Sr. over Corey Griego (Sultana (ss)) 4-1, Jr. (Dec 4-3).
3rd Place Match Steve Cervantes (Poway (sd)) 6-1, Sr. over Bryce Martin (Bakersfield (cs)) 4-2, Jr. (Dec 5-4).
5th Place Match Jovan Villalobos (Alisal (cc)) 4-2, Sr. over Alec Gamboa (Madera (cs)) 5-3, So. (Dec 5-4).
7th Place Match Harlan Kistler (Ml King (ss)) 4-2, Sr. over Bryan Salinas (Northview (ss)) 4-3, Jr. (I-D 0:00).
182 Results
1st Place – Adrian Salas of Clovis (cs)
2nd Place – Immanuel Barber of Canyon Springs (ss)
3rd Place – Sohrab Movahedi of Granada Hills (la)
4th Place – Nick Troquato of Ponderosa (sj)
5th Place – Matt Williams of Sultana (ss)
6th Place – Chris Lai of Vacaville (sj)
7th Place – Johnny Beltran of Servite (ss)
8th Place – Taryn Christiansen of El Molino (nc)
1st Place Match Adrian Salas (Clovis (cs)) 6-0, Sr. over Immanuel Barber (Canyon Springs (ss)) 4-1, Sr. (Dec 5-1).
3rd Place Match Sohrab Movahedi (Granada Hills (la)) 5-1, Sr. over Nick Troquato (Ponderosa (sj)) 4-2, Sr. (Dec 8-5).
5th Place Match Matt Williams (Sultana (ss)) 7-2, Jr. over Chris Lai (Vacaville (sj)) 5-3, Sr. (Pin 2:39).
7th Place Match Johnny Beltran (Servite (ss)) 5-2, Jr. over Taryn Christiansen (El Molino (nc)) 4-3, Sr. (Dec 3-0).

195 Results
1st Place – Jeramy Sweany of Vacaville (sj)
2nd Place – Scott Votino of Elk Grove (sj)
3rd Place – Trevor Smith of Ripon (sj)
4th Place – Nick Johnson of Murrieta Valley (ss)
5th Place – Gabriel Gonzalez of Washington Union (cs)
6th Place – Clayton Hartwell of James Logan (nc)
7th Place – Mason Kumashiro of Los Alamitos (ss)
8th Place – Oscar Rios of Windsor (nc)
1st Place Match Jeramy Sweany (Vacaville (sj)) 5-0, Jr. over Scott Votino (Elk Grove (sj)) 4-1, Sr. (Pin 4:00).
3rd Place Match Trevor Smith (Ripon (sj)) 6-1, Sr. over Nick Johnson (Murrieta Valley (ss)) 4-2, Sr. (Dec 2-0).
5th Place Match Gabriel Gonzalez (Washington Union (cs)) 6-2, Jr. over Clayton Hartwell (James Logan (nc)) 5-3, Jr. (Pin 1:35).
7th Place Match Mason Kumashiro (Los Alamitos (ss)) 4-2, Sr. over Oscar Rios (Windsor (nc)) 4-3, Sr. (Dec 5-3).

220 Results
1st Place – Derrick Jones of Bloomington (ss)
2nd Place – Sean Medley of Wasco (cs)
3rd Place – Mat Boesen of West Torrance (ss)
4th Place – Nate Keeve of Terra Linda (nc)
5th Place – Victor Raigoza of Orland (ns)
6th Place – Jordan Sepeda of Natomas (sj)
7th Place – Cortes Morales of Clovis West (cs)
8th Place – Auggie Alcantar of Frontier (cs)
1st Place Match Derrick Jones (Bloomington (ss)) 6-0, Jr. over Sean Medley (Wasco (cs)) 5-1, Sr. (Pin 0:47).
3rd Place Match Mat Boesen (West Torrance (ss)) 5-1, Sr. over Nate Keeve (Terra Linda (nc)) 5-2, Sr. (Maj 10-2).
5th Place Match Victor Raigoza (Orland (ns)) 6-2, Jr. over Jordan Sepeda (Natomas (sj)) 3-3, Sr. (I-D 0:00).
7th Place Match Cortes Morales (Clovis West (cs)) 5-2, Jr. over Auggie Alcantar (Frontier (cs)) 5-3, Sr. (Pin 3:14).

285 Results
1st Place – Nick Nevills of Clovis (cs)
2nd Place – Alex Redmond of Los Alamitos (ss)
3rd Place – Nour Abdullatif of Roosevelt (ss)
4th Place – Tyler Hecht of Franklin-EG (sj)
5th Place – James Cannon of Escondido (sd)
6th Place – Chance Eskam of Carlsbad (sd)
7th Place – Jeff Camilli of Ponderosa (sj)
8th Place – Jaharee Taylor of Elk Grove (sj)
1st Place Match Nick Nevills (Clovis (cs)) 6-0, Jr. over Alex Redmond (Los Alamitos (ss)) 4-1, Sr. (Pin 2:16).
3rd Place Match Nour Abdullatif (Roosevelt (ss)) 7-1, Jr. over Tyler Hecht (Franklin-EG (sj)) 6-2, Sr. (Dec 5-2).
5th Place Match James Cannon (Escondido (sd)) 4-2, Sr. over Chance Eskam (Carlsbad (sd)) 4-3, Jr. (I-D 0:00).
7th Place Match Jeff Camilli (Ponderosa (sj)) 4-2, Sr. over Jaharee Taylor (Elk Grove (sj)) 3-3, Sr. (Dec 4-3).

All photographs herein © 2007-2019 Tony Rotundo/WrestlersAreWarriors.com, LLC. Use by permission only. 

Powered by SmugMug Owner Log In