2019 CIF State Wrestling Championships
Rabobank Arena, Bakersfield, CA
BRACKETS

Top 15 Team Results
1. Buchanan 235
2. Gilroy 182
3. Clovis 171.5
4. Selma 139.5
5. St. John Bosco 128.5
6. Poway 112
7. Frontier 99.5
8. Rancho Bernardo 91
9. Clovis North 90.5
10. Oakdale 88
11. Servite 70
12. Bakersfield 66.5
13. Del Oro 66
14. De La Salle 63
15. Bishop Amat 60.5

Individual Results
BOYS
106 LBS
1st Richard Figueroa (Selma (CS)) TF Jack Gioffre (Buchanan (CS)), 18-3 5:47
3rd Andre Gonzales (Poway (SD)) DEC Brayden Abell (Oakdale (SJ)), 5-4
5th Zeth Romney (Chaminade (SS)) M FOR Fernando Barreto (Rowland (SS))
7th Devin Garcia (James Logan (NC)) DEC Yoshiya Funakoshi (West Torrance (SS)), 9-6

113 LBS
1st Tristan Lujan (Selma (CS)) DEC Carlos Negrete jr (Buchanan (CS)), 2-1
3rd Izzy Tubera (Pitman (SJ)) F Justin Mouritsen (Clovis (CS)), 2:35
5th Blake Fredrickson (Windsor (NC)) F Christian Cabuag (Monte Vista Christian (CC)), 0:43
7th Michael Bigler (Archbishop Riordan (CC)) M FOR Kavika Aholelei (Yorba Linda (SS))

120 LBS
1st Maximo Renteria (Buchanan (CS)) DEC Brandon Paulson (Clovis (CS)), 3-2
3rd Joey Cruz (Clovis North (CS)) DEC Antonio Lorenzo (St. John Bosco (SS)), 3-2
5th Richard Castro-sandoval (Santa Ynez (SS)) DEC Jacob Rivera (Selma (CS)), 7-1
7th Ethan Gould (Esperanza (SS)) F Carson Sauriol (Poway (SD)), 2:48

126 LBS
1st Aaron Nagao (Esperanza (SS)) DEC Christan Nunez (Bishop Amat (SS)), 8-2
3rd Jason Miranda (Poway (SD)) DEC Victor Jacinto (Gilroy (CC)), 6-4
5th Wayne Joint (Lemoore (CS)) M FOR Ryan Spangler (Sultana (SS))
7th Cole Reyes (Frontier (CS)) F Korey Mendoza (Yucaipa (SS)), 0:55

132 LBS
1st Kyle Parco (De La Salle (NC)) DEC Ryan Franco (Clovis North (CS)), 1-0
3rd Henry Porter (Oakdale (SJ)) DEC Giano Petrucelli (Clovis (CS)), 2-1
5th Jose Fernandez iii (Upper Lake (NC)) DEC Marcos Polanco (Bishop Amat (SS)), 4-2
7th Joshua Medina (Servite (SS)) DEC Brenden Johnson (Del Oro (SJ)), 9-6

138 LBS
1st Jesse Vasquez (Excelsior Charter (SS)) DEC Chase Saldate (Gilroy (CC)), 6-3
3rd Ryan Morphis (Frontier (CS)) DEC Jaden Le (Rancho Bernardo (SD)), 9-4
5th Tyler Deen (Buchanan (CS)) DEC Luciano Arroyo (Calvary Chapel (SS)), 7-2
7th Eli Blake (Del Oro (SJ)) F Teddy Okada (Servite (SS)), 1:29

145 LBS
1st Jaden Abas (Rancho Bernardo (SD)) DEC Cael Valencia (St. John Bosco (SS)), 8-7
3rd Dawson Sihavong (Bullard (CS)) DEC Joseph Martin (Buchanan (CS)), 4-0
5th Luka Wick (San Marino (SS)) DEC John Fox (Gilroy (CC)), 6-3
7th Jeff Ramsthaler (Ramona (SD)) DEC Jacob Hansen (Royal (SS)), 8-4

152 LBS
1st Sonny Santiago (St. John Bosco (SS)) DEC Tyler Badgett (Rancho Bernardo (SD)), 3-2 UTB
3rd Jace Luchau (Selma (CS)) DEC Aaron Gandara (Poway (SD)), 5-2
5th Jt Stinson (East Nicolaus (NS)) DEC Daniel Vizcarra (Gilroy (CC)), 6-1
7th Tyee Ducharme (Vacaville (SJ)) DEC Valor Buck (Servite (SS)), 4-2

160 LBS
1st Matthew Olguin (Buchanan (CS)) MD Noah Blake (Del Oro (SJ)), 8-0
3rd Max Wilner (Fountain Valley (SS)) MD Max Aguirre (Frontier (CS)), 11-3
5th Nicholas Zavala (Mission Oak (CS)) F Louis Rojas (St. John Bosco (SS)), 2:47
7th Nathan Villarreal (Gilroy (CC)) DEC Will Kloster (Lemoore (CS)), 3-0

170 LBS
1st Trey Munoz (Trabuco Hills (SS)) DEC Rocco Contino (Buchanan (CS)), 7-3
3rd Ryan Cosio (Temecula Valley (SS)) DEC Daniel Long (Dinuba (CS)), 3-0
5th Christian Rodriguez (Selma (CS)) DEC Mark Cardwell (Monache (CS)), 6-4 SV
7th Jarad Priest (Bakersfield (CS)) DEC Gabriel Martinez (Oakdale (SJ)), 8-6

182 LBS
1st Nathan Haas (St. John Bosco (SS)) DEC Jonovan Smith (Birmingham (LA)), 2-1
3rd Trent Tracy (Frontier (CS)) DEC Jack Kilner (Granada (NC)), 3-0
5th Tyler Gianakopulos (Clovis (CS)) F Joe Curtis (La Costa Canyon (SD)), 2:17
7th Malik Lewis (Franklin-EG (SJ)) DEC Javen Jovero (Rancho Bernardo (SD)), 9-6 TB2

195 LBS
1st Ryan Reyes (Gilroy (CC)) DEC Jadon Martin (Buchanan (CS)), 4-2
3rd Ben Gould (Valencia/Valencia (SS)) F Tristen Wilson (Servite (SS)), 4:41
5th Reagan Dahle (Big Valley (NS)) F Peter Ming (Elk Grove (SJ)), 1:00
7th Brandon Leon (Roosevelt (SS)) DEC Adrian Chavez (Liberty (NC)), 10-3

220 LBS
1st Jacob Good (Clovis (CS)) MD Mike Ruiz (Villa Park (SS)), 10-1
3rd Guillermo Escobedo (Bishop Amat (SS)) DEC Justin Darter (Bakersfield (CS)), 3-2
5th Kyle Richards (Folsom (SJ)) F Jacob Christensen (Durham (NS)), 1:20
7th Erich Osteen (Chaminade (SS)) DEC Kwabena Watson (Edison (CS)), 7-6

285 LBS
1st Michael Jeffus (Turlock (SJ)) DEC Nicholas Villarreal (Gilroy (CC)), 3-2
3rd Justin Ramos (Vista del Lago (SJ)) DEC Levi Markey (Del Campo (SJ)), 4-3
5th Cohle Feliciano (Fremont (CC)) DEC William Von goeben (Walnut (SS)), 7-4
7th Josiah Hill (Bakersfield (CS)) F Jacob Sartorio (Clayton Valley (NC)), 0:51

GIRLS

101 LBS
1st Cristelle Rodriguez (Buchanan (CS)) DEC Sofia Martinez (Ayala (SS)), 6-0
3rd Hailey Ward (Turlock (SJ)) F Mikayla Guevarra (Amador Valley (nc)), 4:57
5th Melissa Lee (Fremont (CC)) DEC Karen Salais (Calexico (SD)), 10-7
7th Chelsy Mendoza (Selma (CS)) M FOR Jacqueline Hernandez (Frontier (CS))

106 LBS
1st Leah Gaitan (Yucaipa (SS)) DEC Justine Barredo (Walnut (SS)), 1-0
3rd Adrienna Turner (Davis (SJ)) F Viviana Garcia (San Fernando (LA)), 2:44
5th Artemisia Matera (Albany (nc)) DEC Genesis Quirarte (Ridgeview (CS)), 7-6
7th Makayla Breceda (Norco (SS)) DEC Miranda Dibenedetto (Folsom (SJ)), 2-1

111 LBS
1st Jennifer Soto (Orland (SJ)) F Mikayla Vega (Escalon (SJ)), 1:39
3rd Aliyah Rollins (Birmingham (LA)) DEC Danielle Garcia (Corona (SS)), 1-0
5th Alexis Medina (Northview (SS)) DEC Valeree Ornelas (Clovis (CS)), 6-4
7th Maya Letona (Santa Cruz (CC)) DEC Riha Prasad (Santa Monica (SS)), 8-7

116 LBS
1st Monica Garcia (Norte Vista (SS)) F Desinee Lopez (Folsom (SJ)), 5:02
3rd Charlotte Kouyoumtjian (Monache (CS)) F Rebecca Drown (Norco (SS)), 1:13
5th Alisha Narvaez (Arroyo (nc)) F Kaiani Kenney (Durham (SJ)), 2:59
7th Heavynne Jerez (Westminster (SS)) DEC Juliana Cubias (Aliso Niguel (SS)), 5-1

121 LBS
1st Adriana Lopez (Upper Lake (NC)) DEC Ashley Venagas (Mt Whitney (CS)), 9-5
3rd Evelyn Calhoon (Menlo Atherton (CC)) DEC Melanie Mendoza (Selma (CS)), 5-1
5th Katie Gomez (Birmingham (LA)) DEC Cora Johnson-woessner (La Costa Canyon (SD)), 6-1
7th Samantha Barragan (Hemet (SS)) MD Kameron Sudol (Yorba Linda (SS)), 13-4

126 LBS
1st Cindy Zepeda (Palm Springs (SS)) DEC Kelly Escamilla (California (SS)), 3-2
3rd Emily Se (Oak Ridge (SJ)) DEC Niya Gaines (Bear Creek (SJ)), 5-3
5th Nile Jernigan (Cerritos (SS)) DEC Angie Bautista (Menlo Atherton (CC)), 6-3
7th Dyanna Gutierrez (Armijo (SJ)) DEC Natalia Urbas (Albany (nc)), 5-2

131 LBS
1st Cheyenne Bowman (Rowland (SS)) F Mary Lopez (Liberty (NC)), 5:44
3rd Tiera Jimerson (Northview (SS)) DEC Adaugo Nwachukwu (Silver Creek (CC)), 4-1 TB2
5th Mikaela Contreras (El Camino (CC)) DEC Athena Willden (Oak Hills (SS)), 6-4 SV
7th Phonisha Pruitt (Lincoln (SD)) MD Emily Alderman (Bella Vista (SJ)), 9-1

137 LBS
1st Dalia Garibay (Freedom (NC)) F Aine Drury (Westminster (SS)), 4:56
3rd Faalia Martinez (Oakdale (SJ)) DEC Joanna Qiu (Albany (nc)), 4-2
5th Sophie Muse (McClatchy (SJ)) F Anahi Moreno (Mt Whitney (CS)), 3:28
7th Hazel Sunnarborg (Morro Bay (CS)) DEC Sydney Barrios (San Pedro (LA)), 6-4 SV

143 LBS
1st Lillian Freitas (Pitman (SJ)) F Gianna Anaya (San Fernando (LA)), 0:54
3rd Francesca Lopresti (Albany (nc)) F Samantha Utter (Maria Carrillo (nc)), 1:32
5th Juliana Bricarello (Beaumont (SS)) MD Gracie Goldsmith-ding (Argonaut (SJ)), 11-2
7th Maicie Lockyer (Del Oro (SJ)) DEC Paola Sanabria (Silverado (SS)), 3-0

150 LBS
1st Amit Elor (College Park (NC)) F Maddie Konopka (La Costa Canyon (SD)), 0:29
3rd Melanie Bacher (Norte Vista (SS)) F Shareni Donis (South (CS)), 2:42
5th Michelle Kamyshin (River City (SJ)) F Hannah Ricioli (El Molino (nc)), 3:33
7th Cheyenne Williams (Eleanor Roosevelt (SS)) F Jazmin Segura (Tustin (SS)), 3:25

160 LBS
1st Yelena Makoyed (Bella Vista (SJ)) DEC Ariana Pereira (Newark Memorial (nc)), 13-6
3rd Jerzie Estrada (Birmingham (LA)) F Tia Barfield (Bishop Union (CS)), 3:00
5th Chamira Cooper (Cerritos (SS)) M FOR Alexa Garcia (Sierra (SJ))
7th Abby Ericson (Menlo Atherton (CC)) F Ehireme Ohens (Stockdale (CS)), 1:41

170 LBS
1st Alia Abushi (Arroyo (nc)) DEC Adelina Parra (San Fernando (LA)), 2-1
3rd Baoanh Duncan (Clovis (CS)) DEC Liliana Vergara (Gregori (SJ)), 6-0
5th Amara Devericks (Corona (SS)) DEC America Lopez (Valencia/V (SS)), 3-1
7th Xanaysis Real (McLane (CS)) DEC Vianeth Jimenez (Birmingham (LA)), 3-1 SV

189 LBS
1st Folashade Akinola (Menlo Atherton (CC)) F Jasmin Clarke (Kelseyville (NC)), 4:38
3rd Juliannah Bolli (Silver Creek (CC)) DEC Joanna Hendricks (Beaumont (SS)), 3-2
5th Angela Buenrrostro (Monroe (LA)) M FOR Melissa Moreno (Beckman (SS))
7th Aracely Rendon-gomez (Eureka (nc)) DEC Madlyne Navarro (El Camino (SD)), 4-3

235 LBS
1st Tavi Heidelberg (McClatchy (SJ)) MD Cristina Santoyo (Monroe (LA)), 10-1
3rd Tagivale Vaifale (Pacheco (SJ)) F Sierra Adams-gregory (Lakewood (SS)), 1:25
5th Lillian Mccoy (Casa Grande (NC)) F Isela Mendez (Northview (SS)), 1:59
7th Ciara Boyd (San Dimas (SS)) FOR Jasmine Guerrero (Del Oro (SJ))GIRLS

All photographs herein © 2018 Tony Rotundo/WrestlersAreWarriors.com. Use by permission only. 

Powered by SmugMug Owner Log In