20 CA COLLEGIATE OPEN - Tony Rotundo Media Group

2020 CALIFORNIA COLLEGIATE OPEN
The Annex, Sf State University
San Francisco, CA
January 25, 2020

125lbs
1st Place - Antonio Lorenzo of Cal Poly Unattached
2nd Place - Jacob Mendoza of Menlo (Calif.)
3rd Place - Keanu Perez of California Baptist
4th Place - Lorenzo Vasquez of Southern Oregon
5th Place - Dilan Ajtun of California Baptist
6th Place - Nathan Yanez of Vanguard University
1st Place Match Antonio Lorenzo (Cal Poly Unattached) won by fall over Jacob Mendoza (Menlo (Calif.)) (Fall 1:20)
3rd Place Match Keanu Perez (California Baptist) won by decision over Lorenzo Vasquez (Southern Oregon) (Dec 1-0)
5th Place Match Dilan Ajtun (California Baptist) won by decision over Nathan Yanez (Vanguard University) (Dec 13-8)
Consolation 1st Logan Ashton (Stanford) won by fall over Aaron Perez (San Francisco State) (Fall 4:34)

133lbs
1st Place - Christian Nunez of California Baptist
2nd Place - Ryan Elgarico of Menlo (Calif.)
3rd Place - Steven Kroesen of Vanguard University
4th Place - Riley Prough of Simon Fraser (B.C.)
5th Place - Angelo Reyes of San Francisco State
6th Place - Aaron Ramirez of Modesto JC unattached
1st Place Match Christian Nunez (California Baptist) won by fall over Ryan Elgarico (Menlo (Calif.)) (Fall 2:47)
3rd Place Match Steven Kroesen (Vanguard University) won by decision over Riley Prough (Simon Fraser (B.C.)) (Dec 12-7)
5th Place Match Angelo Reyes (San Francisco State) won by decision over Aaron Ramirez (Modesto JC unattached) (Dec 6-0)

141lbs
1st Place - Kyle Parco of Fresno State
2nd Place - Isaiah Perez of Fresno State
3rd Place - Conner Noonan of Oregon State
4th Place - Armand Molina of Simpson (Calif.)
5th Place - Noah Blakley-Beawes of Bakersfield unattached
6th Place - Marco Ruffinelli of San Francisco State
1st Place Match Kyle Parco (Fresno State) won by decision over Isaiah Perez (Fresno State) (Dec 3-1)
3rd Place Match Conner Noonan (Oregon State) won by tech fall over Armand Molina (Simpson (Calif.)) (TF 16-0)
5th Place Match Noah Blakley-Beawes (Bakersfield unattached) won by tech fall over Marco Ruffinelli (San Francisco State) (TF 16-0)
Consolation 1st Joshua Fuentes Noriyo (San Francisco State) won by decision over Lorenso De La Cruz (California Baptist) (Dec 6-4)

149lbs
1st Place - Jaden Abas of Stanford
2nd Place - Josh Brown of Bakersfield unattached
3rd Place - Joseph Dominguez of Menlo (Calif.)
4th Place - Andrew Gomez of Vanguard University
5th Place - Adrian Marrufo of Simpson (Calif.)
6th Place - Mason Boutain of San Francisco State
1st Place Match Jaden Abas (Stanford) won by decision over Josh Brown (Bakersfield unattached) (Dec 8-2)
3rd Place Match Joseph Dominguez (Menlo (Calif.)) won by decision over Andrew Gomez (Vanguard University) (Dec 11-4)
5th Place Match Adrian Marrufo (Simpson (Calif.)) won by injury default over Mason Boutain (San Francisco State) (Inj. 0:00)
Consolation 1st Chaz Hallmark (Cal Baptist Unattached) won by fall over Jacob Alexander (SFU Club Team) (Fall 0:54)

157lbs
1st Place - Kalani Tonge of Bakersfield unattached
2nd Place - Ethan Woods of Stanford
3rd Place - Legend Lamer of Cal Poly Unattached
4th Place - Cole Drescher of Arizona Christian University
5th Place - Brock Rogers of Bakersfield unattached
6th Place - Maxwell Hammond of Cal Baptist Unattached
1st Place Match Kalani Tonge (Bakersfield unattached) won by decision over Ethan Woods (Stanford) (Dec 3-1)
3rd Place Match Legend Lamer (Cal Poly Unattached) won by forfeit over Cole Drescher (Arizona Christian University) (FF)
5th Place Match Brock Rogers (Bakersfield unattached) won in tie breaker - 1 over Maxwell Hammond (Cal Baptist Unattached) (TB-1 7-6)

165lbs 
1st Place - Zachary Stratton of Simon Fraser (B.C.)
2nd Place - Freddie Garcia of Simpson (Calif.)
3rd Place - Jesus Zamorano of Menlo (Calif.)
4th Place - Rysan Leong of Menlo (Calif.)
5th Place - Jeremy Huang of San Francisco State
6th Place - Bailey Brown of Gator Wrestling Club
1st Place Match Zachary Stratton (Simon Fraser (B.C.)) won by fall over Freddie Garcia (Simpson (Calif.)) (Fall 4:39)
3rd Place Match Jesus Zamorano (Menlo (Calif.)) won by decision over Rysan Leong (Menlo (Calif.)) (Dec 6-5)
5th Place Match Jeremy Huang (San Francisco State) won by tech fall over Bailey Brown (Gator Wrestling Club) (TF 16-0)
Consolation 1st Tyee Ducharme (San Francisco State) won by fall over Wetzel Hill (Mt.Sac) (Fall 2:22)

174lbs 
1st Place - Foster Karmon of Stanford
2nd Place - Joshua Annis of CSUBakersfield(unattached)
3rd Place - Armon Fayyazi of Vanguard University
4th Place - Jordan Bernal of Menlo (Calif.)
5th Place - Logan Nelson of Simon Fraser (B.C.)
6th Place - Brian Horn of Bakersfield unattached
1st Place Match Foster Karmon (Stanford) won by tech fall over Joshua Annis (CSUBakersfield(unattached)) (TF 16-0)
3rd Place Match Armon Fayyazi (Vanguard University) won by decision over Jordan Bernal (Menlo (Calif.)) (Dec 7-2)
5th Place Match Logan Nelson (Simon Fraser (B.C.)) won by decision over Brian Horn (Bakersfield unattached) (Dec 5-0)
Consolation 1st Max Aguirre (Cal Poly Unattached) won by decision over Jacob Hansen (unattached Moorpark college) (Dec 10-7)

184
1st Place - Garrett Strang of California Baptist
2nd Place - Caden Gerlach of California Baptist
3rd Place - Joshua Hammers of Southern Oregon
4th Place - Joshua Walker of Arizona Christian University
5th Place - Doug Peyser of Simon Fraser (B.C.)
6th Place - Oscar Diaz of Menlo (Calif.)
1st Place Match Garrett Strang (California Baptist) won by forfeit over Caden Gerlach (California Baptist) (FF)
3rd Place Match Joshua Hammers (Southern Oregon) won by medical forfeit over Joshua Walker (Arizona Christian University) (MFF)
5th Place Match Doug Peyser (Simon Fraser (B.C.)) won by fall over Oscar Diaz (Menlo (Calif.)) (Fall 2:44)

197lbs 
1st Place - Mark Cardwell of CSUBakersfield(unattached)
2nd Place - Arick Lopez of California Baptist
3rd Place - Malik Lewis of Bakersfield unattached
4th Place - Afton Silvis of Menlo (Calif.)
5th Place - Timothy Smith of Simon Fraser (B.C.)
6th Place - Jacob Gonsalves of Simpson (Calif.)
1st Place Match Mark Cardwell (CSUBakersfield(unattached)) won by decision over Arick Lopez (California Baptist) (Dec 6-0)
3rd Place Match Malik Lewis (Bakersfield unattached) won by decision over Afton Silvis (Menlo (Calif.)) (Dec 7-4)
5th Place Match Timothy Smith (Simon Fraser (B.C.)) won by decision over Jacob Gonsalves (Simpson (Calif.)) (Dec 6-1)

285lbs
1st Place - Jacob Sieder of Bakersfield unattached
2nd Place - Brayden Ray of Corona
3rd Place - Dominic Blamer of Bakersfield unattached
4th Place - Haydn Maley of Stanford
5th Place - Taniela Feliciano-Takafua of Simon Fraser (B.C.)
6th Place - Mike Ruiz of Bakersfield unattached
1st Place Match Jacob Sieder (Bakersfield unattached) won by major decision over Brayden Ray (Corona) (Maj 10-2)
3rd Place Match Dominic Blamer (Bakersfield unattached) won by injury default over Haydn Maley (Stanford) (Inj. 1:33)
5th Place Match Taniela Feliciano-Takafua (Simon Fraser (B.C.)) won by fall over Mike Ruiz (Bakersfield unattached) (Fall 4:15)
Consolation 1st Mark Chaid (UNC unattached) won by decision over Antonio Gomez (San Francisco State) (Dec 5-1)

All photographs herein © 2007-2020 Tony Rotundo/WrestlersAreWarriors.com, LLC. Use by permission only. 

Powered by SmugMug Log In